Pellet jest stosunkowo nową, powstałą w 1993 r., formą paliwa ekologicznego, pozyskiwanego z biomasy. Ma formę granulatu osiągającego średnicę do ok. 10 milimetrów. Sprawia to, że wygląda on niepozornie w stosunku do węgla lub drewna na opał, które zajmują sporo miejsca i przyjmują najczęściej formę masywnych brył. Co wyróżnia pellet spośród innych materiałów do palenia? Czy rzeczywiście stanowi małą rewolucję, a może jest jedynie oddźwiękiem mody na zachowania proekologiczne?

Przestrzeń
Każdy, kto pali w piecu, wie, że materiał na opał zajmuje sporo miejsca. W świadomości ludzi mieszkających w domu nieodłączną częścią przydomowego pejzażu jest drewutnia. Ta charakterystyczna konstrukcja służy najczęściej do przechowywania drewna na opał, które wcześniej wymaga odpowiedniej obróbki przy pomocy siekiery i silnych rąk, będących w stanie bezpiecznie i symetrycznie poukładać wszystkie kawałki. Podobnie jak drewno, węgiel wymaga sporo miejsca i przysparza więcej kłopotów ze względu na czarny osad, jaki pozostaje po zetknięciu z tym materiałem. Struktura pelletu sprawia, że jego użytkowanie jest znacznie łatwiejsze. Do jego przechowywania wystarczą odpowiednie pudełka. Doskonale nadadzą się także worki lub przestrzeń wydzielona w meblach. Chcesz, aby w twojej piwnicy było więcej miejsca? Marzysz o opale, którego użytkowanie nie będzie pociągało konieczności częstego sprzątania? Jeżeli odpowiedzią na pytania jest słowo “tak”, to znak, że pellet jest dla ciebie idealnym wyborem!

Zdrowie
Dźwiganie ciężkich brył drewna lub węgla, zwłaszcza jeżeli jest połączone ze schylaniem się, może prowadzić do problemów z kręgosłupem. Gospodarowanie materiału na opał często związane jest ze sporym wysiłkiem fizycznym, co stanowi spore wyzwanie, szczególnie dla kobiet i osób starszych. W kontekście zdrowia warto zwrócić jeszcze uwagę na wszechobecne w drewnie drzazgi i na opar z węgla, jaki unosi się, gdy nieumiejętnie próbujemy rozpalić ogień w piecu. Opar ten utrudnia oddychanie. Możemy odczuwać także chwilowe poczucie osłabienia. Budowa pelletu sprawia, że palenie nie wymaga wysiłku fizycznego i nie powoduje żadnych problemów zdrowotnych. Jest on bezpieczny w użytkowaniu nawet bez specjalnych rękawiczek.

Troska o środowisko
Wytwarzany z biomasy pellet emituje stosunkowo niewiele tlenku azotu i tlenku siarki do atmosfery, dzięki czemu skutecznie ogrzewa i pozostaje bezpieczny dla środowiska. Istotny jest również fakt, że palenie tym paliwem nie jest związane z wytwarzaniem dużej ilości popiołu. Wszyscy wiemy, jak problematyczne jest usunięcie popiołu, którego obecność wymaga częstego sprzątania. Dzięki pelletowi możemy zatroszczyć się o przyszłość naszej planety, zapewniając sobie komfort.

Łatwa nauka
Marzysz o mieszkaniu w domu? Chcesz nauczyć się palić w piecu? Pellet dzięki swojej delikatnej strukturze i łatwej aplikacji sprawia, że możesz łatwo i szybko nauczyć się palić w piecu, nie zniechęcając się brudnymi śladami na rękach, drzazgami i żmudnym przesuwaniem ciężkich brył wokół rozpalającego się ognia.

Estetyka
Pellet jest paliwem przyjaznym dla oka, dzięki czemu jego nadmiar możesz wykorzystać w kreatywnych aranżacjach, np. do urozmaicenia domowych doniczek. Również sama forma przechowywania tego tworzywa może wzbogacić wizualnie wnętrze, dodając mu nowatorskiego uroku i śmiałości.


Pellet jest materiałem stosunkowo nowym, ale posiadającym wiele zalet, które sprawiają, że palenie przestaje być nudnym i żmudnym zajęciem związanym z częstym sprzątaniem i dźwiganiem. Od dzisiaj palenie w piecu może kojarzyć się z twórczą czynnością, łatwą do nauczenia i przystępną dla domowników niezależnie od płci i wieku.